Personal PAC's 2022 Endorsements of Pro-Choice Candidates

THE RIGHT TO CHOOSE HANGS IN THE BALANCE.

2022 Primary Election Endorsements

The Personal PAC Board of Directors is proud to release its endorsements leading up to the June 28, 2022 Primary Election.

Pro-choice voters must turnout in record numbers across Illinois in order to protect reproductive rights from those who are working overtime to prevent every woman from accessing the reproductive health care she needs and deserves.

Your voting for only these pro-choice candidates will hasten the day when Illinois protects the reproductive health care of ALL women regardless of zip code, age or source of health insurance coverage.

Unsure of which State House and Senate districts you live in?
Click here for a district locator

Click here to find your polling location

Click here for a downloadable PDF of the endorsements

Governor/Lieutenant Governor

JB Pritzker/Juliana Stratton

Attorney General
Kwame Raoul

Comptroller

Susana A. Mendoza 

Treasurer

Michael W. Frerichs

Secretary of State
Alexi Giannoulias & Anna Valencia

Illinois State Senate
SD 1 – Javier Loera Cervantes
SD 2 – Omar Aquino
SD 3 – Mattie Hunter
SD 4 – Kimberly Lightford
SD 5 – Patricia Van Pelt
SD 6 – Sara Feigenholtz
SD 7 – Mike Simmons
SD 8 – Ram Villivalam
SD 9 – Laura Fine
SD 10 – Robert Martwick
SD 12 – Celina Villanueva
SD 13 – Robert Peters
SD 14 – Emil Jones, III
SD 16 – Lamont Raymond Williams & Willie Preston
SD 17 – Elgie R. Sims, Jr.
SD 20 – Cristina H. Pacione-Zayas
SD 21 – Laura Ellman
SD 22 – Cristina Castro
SD 23 – Suzy Glowiak Hilton
SD 25 – Karina Villa
SD 26 – Maria Peterson
SD 27 – Ann Gillespie
SD 28 – Laura Murphy
SD 29 – Julie A. Morrison
SD 30 – Adriane Johnson
SD 31 – Mary Edly-Allen & Sam Yingling
SD 34 – Steve Stadelman
SD 36 – Michael Halpin
SD 39 – Don Harmon
SD 42 – Linda Holmes
SD 43 – Eric Mattson & Rachel Ventura
SD 46 – Dave Koehler
SD 48 – Doris Turner
SD 52 – Scott Bennett 

Judicial
3rd Supreme, Kilbride Vacancy – Mary K. O’Brien
1st Appellate, Hall Vacancy – Debra B. Walker & Dominique C. Ross
1st Appellate, Harris Vacancy – Raymond W. Mitchell, Devlin Joseph Schoop, & John H. Ehrlich
2nd Appellate, Burke Vacancy – Michael Cortina, Chris Kennedy, & Erin Cartwright Weinstein
Cook Circuit, Callahan, Jr. Vacancy – Suzanne Therese McEneely
Cook Circuit, Cannon Vacancy – Diana Lopez
Cook Circuit, Hyman Vacancy – Thomas E. Nowinski
Cook Circuit, Ingram Vacancy – Elizabeth “Beth” Ryan & Yolanda Harris Sayre
Cook Circuit, Leeming Vacancy – Rena Marie Van Tine
Cook Circuit, Lynch Vacancy – Deidre Baumann & Michael Weaver
Cook Circuit, McGury Vacancy – Ruth Isabel Gudino
Cook Circuit, O’Brien Vacancy – Araceli R. De La Cruz
Cook Circuit, Sullivan Vacancy – Thomas More Donnelly
Cook 1st Subcircuit, Johnson Vacancy – John W. Wilson
Cook 4th Subcircuit, Gavin Vacancy – Amanda Moira Pillsbury
Cook 4th Subcircuit, Rogers Vacancy – ShawnTe Raines-Welch
Cook 5th Subcircuit, Portman-Brown Vacancy – David L. Kelly
Cook 5th Subcircuit, Shelley Vacancy – Timothy W. Wright, III
Cook 6th Subcircuit, Vega Vacancy – Kerrie Maloney Laytin
Cook 7th Subcircuit, Martin Vacancy – Marcia O’Brien Conway
Cook 8th Subcircuit, Gordon Vacancy – Pat Casey, Bradley R. Trowbridge, & John Fritchey
Cook 8th Subcircuit, Lipscomb Vacancy – Stephen Swedlow
Cook 9th Subcircuit, Cleveland Vacancy – Sanjay Tailor
Cook 9th Subcircuit, Jacobius Vacancy – Don R. Sampen & Barry Goldberg
Cook 13th Subcircuit, Groebner Vacancy – Jack Costello & Joe Gump
Cook 15th Subcircuit, Lawler Vacancy – Jim Gleffe
12th Circuit, Powers Vacancy – Jessica Colόn-Sayre
16th Circuit, 1st Subcircuit, Murphy Vacancy – Brittany Michelle Pedersen

Metropolitan Water Reclamation District Board
Mariyana T. Spyropoulos
Yumeka Brown
Patricia Theresa Flynn
Chakena D. Perry 

Lake County Board
District 11 – Paul Frank
 
North Shore Water Reclamation District Board
Ward 5 – Rhoda Pierce

Illinois House of Representatives
HD 1 – Aaron Ortiz
HD 2 – Elizabeth Hernandez
HD 3 – Eva Dina Delgado
HD 4 – Lilian Jimenez
HD 5 – Lamont Robinson
HD 6 – Sonya Harper
HD 7 – Emanuel “Chris” Welch
HD 8 – LaShawn Ford
HD 9 – Lakesia Collins
HD 10 – Jawaharial Williams
HD 11 – Ann Williams
HD 12 – Margaret Croke
HD 13 – Eileen Dordek
HD 14 – Kelly Cassidy
HD 15 – Michael Kelly
HD 16 – Denyse Wang Stoneback
HD 17 – Jennifer Gong-Gershowitz
HD 18 – Robyn Gabel
HD 19 – Lindsey LaPointe
HD 22 – Angelica Guerrero-Cuellar
HD 23 – Edgar Gonzalez, Jr.
HD 24 – Theresa Mah
HD 26 – Kam Buckner
HD 27 – Justin Slaughter
HD 28 – Robert Rita
HD 29 – Thaddeus Jones
HD 31 – Mary Flowers
HD 32 – Cyril Nichols
HD 33 – Marcus Evans
HD 34 – Nicholas Smith
HD 38 – Debbie Meyers-Martin
HD 39 – Will Guzzardi
HD 40 – Jaime Andrade
HD 41 – Janet Yang Rohr
HD 42 – Terra Costa Howard
HD 43 – Anna Moeller
HD 45 – Jenn Ladisch Douglass
HD 46 – Diane Blair-Sherlock
HD 49 – Maura Hirschauer
HD 50 – Barbara Hernandez
HD 51 – Nabeela Syed & Chelsea Laliberte Barnes
HD 53 – Mark Walker
HD 54 – Mary Beth Canty
HD 56 – Michelle Mussman
HD 57 – Jonathan Carroll
HD 58 – Bob Morgan
HD 59 – Daniel Didech
HD 60 – Rita Mayfield
HD 61 – Joyce Mason
HD 62 – Thomas Maillard & Laura Faver Dias
HD 66 – Suzanne Ness
HD 67 – Maurice West
HD 68 – Dave Vella
HD 72 – Gregg Johnson
HD 77 – Kathleen Willis
HD 78 – Camille Lilly
HD 79 – Erin Slone
HD 81 – Anne Stava-Murray
HD 84 – Stephanie Kifowit
HD 85 – Dagmara Avelar
HD 91 – Sharon Chung
HD 92 – Jehan Gordon-Booth
HD 98 – Natalie Manley
HD 103 – Carol Ammons
HD 112 – Katie Stuart
HD 113 – Jay Hoffman
HD 114 – LaToya Greenwood

Cook County Officers
Assessor – Fritz Kaegi
Board President – Toni Preckwinkle 
Clerk – Karen Yarbrough
Sheriff – Thomas J. Dart
Treasurer – Maria Pappas
Board of Review, District 1 – George Cardenas 
Board of Review, District 2 – Michael Cabonargi
Board of Review, District 3 – Larry Rogers
Board of Commissioners, District 1 – Brandon Johnson
Board of Commissioners, District 2 – Dennis Deer
Board of Commissioners, District 3 – Bill Lowry
Board of Commissioners, District 4 – Stanley S. Moore
Board of Commissioners, District 5 – Monica M. Gordon & Jaylin D. McClinton
Board of Commissioners, District 6 – Donna Miller
Board of Commissioners, District 7 – Alma E. Anaya
Board of Commissioners, District 8 – Luis Arroyo, Jr.
Board of Commissioners, District 9 – Maggie Trevor
Board of Commissioners, District 10 – Bridget Gainer
Board of Commissioners, District 11 – John P. Daley
Board of Commissioners, District 12 – Bridget Degnen
Board of Commissioners, District 13 – Josina Morita
Board of Commissioners, District 14 – Scott R. Britton
Board of Commissioners, District 15 – Kevin B. Morrison
Board of Commissioners, District 16 – Frank J. Aguilar
Board of Commissioners, District 17 – Lou Gale & Daniel T. Calandriello

Help Us Keep Illinois a Safe Haven For Choice in the Midwest

For every step forward we take, the forces of reaction try to drag us three steps back. We won’t let the misogynists win. With your support, and your help, we’ll keep fighting against the relentless assault on women’s reproductive rights. Let’s keep making history, together.

Get involved